GLASS & CERAMICS / Ceramics / Konstgods (dds) 4061147
nr 406 1147
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Konstgods (dds), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, stengods, rektangulär, stående, blå/turkos glasyr, motiv med kvinna och blomma, höjd: 21 cm, signerad på framsidan: 'Stig L', märkt 'Gustavsberg' på undersidan, '1907-1957 KOOPERATIVA KVINNOGILLESFÖBUNDET'
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
2000
SEK 2000
Monday May 15 2006
at 16:00:00
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg